Весняна виставка в галереї європейського живопису «Євро-Арт»:

 150-річчю Івана Труша присвячується

Творчість українського художника Івана Івановича Труша (1869-1941) уже вписана в історію вітчизняного та світового мистецтва. Він поєднав у своїй живописній роботі грань ХІХ і ХХ століть і написав понад 6000 картин. Художник був сучасником Михайла Драгоманова та Лесі Українки, Івана Франка та Василя Стефаника, Михайла Грушевського та багатьох інших діячів культури, які називали його «поетом сонця». І справді, колір та світло на картинах митця викликають емоційний діапазон напруги від піднесеності до смутку. Запам’ятовуються і нуртують  душу. Володіючи природним вмінням схоплювати перше враження від побаченого, не дуже хотів називатися імпресіоністом. Прагнув бути реалістом. Мистецтвознавці вважають, що національна виразність підносить його творчість на рівень  найдосконаліших зразків модерного західноєвропейського мистецтва.

Зазначимо, що у 2019 році культурно-мистецька спільнота України відзначає 150-річчя від дня його народження. Знаменно, що Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького всебічно представив творчу спадщину митця у масштабному мистецькому проекті «Відомий і невідомий Труш». Галерея європейського живопису «Євро-Арт», підтримуючи кращі мистецькі традиції, не могла стояти осторонь цієї події і презентувала власну колекцію робіт митця спочатку у Львові, а тепер  і у Рівному.

У виставковому залі галереї розміщена експозиція під назвою «Іван Труш - новатор ліричних традицій в українському живописі». На суд глядача презентовано 47 живописних творів художника з приватних колекцій, що в цілому сформовані в часи незалежності України і засвідчують неабиякий інтерес до мистецької спадщини Івана Труша і сьогодні. В експозиції переважають пейзажні мотиви, які випромінюють ліричний настрій художника з нотками самотності та журби. Якщо у ранніх роботах митця переважають дрібні мазки, експерименти ізі світлом і кольоровими нюансами («Пейзаж зі снопами», «Захід сонця», «Ніч»), то у пізніших творах Іван Труш перетворюється на живописного хорового диригента барв, який вільно і віртуозно презентує філософію і глибину людських переживань («Гори», «Карпати», «Сосновий кущ на заході сонця»).

Тематично експозиція побудована за варіаціями мотивів, які часто повторюються в роботах художника. Глядач зможе насолодитися серією картин «Квіти», натхнення до яких митець черпав із повсякдення навколишньої округи («Бузок», «Братики», «Сутеніє. Іриси», «Рожеві квіти»). Варіації краєвидів з’явилися в результаті мандрів І. Труша Наддніпрянщиною, Кримом, Італією, Єгиптом («Дніпро», «Мис Фіолент», «Крим. Кипариси», «Італійський пейзаж», «Вид на Босфор», «Єгиптянка»). Художній образ сосни, вміщений в окремій локації експозиції,  засвідчує певну сакральність цього творчого винаходу живописця. Роботи «Одинока сосна», «Сосна на заході сонця», «Пейзаж із сосною», «Сосновий кущ на заході сонця» викликають асоціації самотності. А стан самотності – це шлях осягнення Бога і він не завжди буває прямим. Ось чому сосна на картинах живописця постає подекуди розлогою, широкою, а в інших варіаціях – обшарпана вітрами, обпалена сонцем, проте вільна і нездоланна.

Тішимося, що в експозиції розміщені знакові роботи художника «Хата в місячну ніч», «Хвіртка», «Полінниця», «Скелястий берег», «Водопад» та інші, які якнайкраще візуалізують шедевральність малярства великого українця - Івана Івановича Труша.

Пізнавайте митецтво з насолодою разом з «Євро-Арт»!

Поділіться новиною

Відправити в DeliciousВідправити в DiggВідправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в StumbleuponВідправити в TechnoratiВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в BobrdobrВідправити в LiveinternetВідправити в LivejournalВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в VkcomВідправити в Yaru