Від імпресіонізму до модерну

У Рівному триває виставка, присвячена 120-річчю Миколи Глущенка

Рівненська галерея європейського живопису „Євро-Арт» продовжує знайомити рівнян та гостей міста з роботами найкращих українських митців. Днями в галереї відкрили експозицію робіт відомого художника Миколи Глущенка.

«Євро-Арт» пропонує рівнянам та гостям міста розгадати таємниці життя і творчості одного з найкращих пейзажистів Європи Миколи Глущенка (1901 - 1977), шляхетно презентуючи понад два десятки його еталонних творів, що відтворюють ретроспективу творчості майстра протягом усього життя («День» неодноразово розповідав про творчість і виставки художника).

– Його життєві мандри наочно відображають колізії непересічних і талановитих особистостей, що жили минулого століття, – розповідає куратор виставки мистецтвознавиця Лариса КОСТЮК. – За межами української землі в Миколи Глущенка була й ще одна місія – розвідника. Про це було відомо і раніше, проте з нагоди 120-річчя від дня народження художника Служба зовнішньої розвідки України розсекретила та оприлюднила документи, які проливають світло на маловідомі та досить суперечливі  сторінки його життя.

Але попри всі перипетії долі, майстер пензля завжди залишався українцем, який приносив у шалений світ любов і повагу, світло і красу, вишуканість і толерантність. Ймовірно, сила його мистецького таланту була настільки потужною, що Микола Глущенко не міг розмінюватися на дрібниці, створивши за життя понад 10 тисяч картин. Багато з них експонується в різних музеях світу, зокрема й в Україні, в приватних колекціях, прикрашає стіни офіційних закладів. Однак доля великої кількості робіт лишилася невідомою.

Твори «українського Клода Моне» демонструють різну стилістику ХХ століття й найбільше вражають кольором. Адже так тонко вивернути кольором людську душу назовні, так неоднозначно розставити колірні акценти і вийти за межі буденності та відкрити завдяки законам естетики простір у вічність міг тільки геній.

До 110-річного ювілею художника в рівненській галереї також експонували роботи Миколи Глущенка. Того разу рівняни могли побачити одинадцять картин художника з приватних колекцій.

Довгоочікувана й яскрава експозиція творів «українського Клода Моне» демонструє його виключну імпресіоністську манеру спостереження за світом і виконання його образу на полотні. Водночас якщо імпресіоністи загалом є співцями своїх вражень, то Глущенко бере глибше. Для нього важливі не зовнішні враження, а враження душі. Поєднуючи імпресіоністичні елементи і стилістику модерну, експресіонізму, він звертається до живопису тонального. В нього це виливалось у феєрверки кольорових рішень, – відзначає Лариса Костюк. – Усі картини, представлені на виставці, з колекції «Євро-Арт».

Роботи Миколи Глущенка в галереї «Євро-Арт» можна оглянути до 13 лютого 2022 року.