"Кольоровий простір" талановитих і сміливих: рівненські художники-аматори презентували виставку

  • КУЛЬТУРА
Чтв, 05/25/2017 - 17:42

«Кольоровий простір» - таку назву має виставка робіт групи «Художник», що відкрилася днями у клубному кафе галереї європейського живопису «Євро-Арт». Під керівництвом Анатолія Іваненка аматори-художники вже сьомий рік поспіль опановують ази живопису. Нині ж чи не вперше представляють свої роботи на широкий загал.

Свою історію група рівненських митців-аматорів веде від жовтня 2010 року, коли у Рівному стартував культурно-мистецький проект «Стань Гогеном за 90 днів». Його було ініційовано міською владою для рівнян віком від 18 років, які ніколи не малювали, але дуже хотіли навчитися це робити.

Саме із тих Гогенівців і сформувалася група «Художник», якою керував директор дитячої художньої школи Анатолій Мартиненко. Завдяки йому в групі сформувалося бажання вчитися творити і далі, незважаючи на завершення проекту «Стань Гогеном…». Після смерті першого наставника у 2014 році під свою творчу опіку групу взяв відомий рівненський художник Анатолій Іваненко.

Сьогодні група «Художник» - це не просто колектив однодумців, а своєрідна творча родина, де прагнення малювати об’єднує людей різних професій, віку та релігійних переконань. Основний кістяк цієї, так би мовити, арт-тусовки складається з 12-13 постійних учасників, втім, інколи приходять і нові люди. Але зважаючи на деякий досвід членів групи, керівник обирає лише тих, хто вже хоч трохи тримав пензля в руках.

 

- Ми приходимо на ці заняття як на свято, - розповідає Лариса Польохіна, одна з найбільш досвідчених членів групи, що була у самих її витоків. – Малюємо і водночас ділимося між собою своїми маленькими радостями, історіями, життєвим досвідом, спілкуємося на різні теми. Хтось пирога спече, хтось новим рецептом баклажанів похвалиться – у нас таке вітається, це тільки об’єднує нашу мистецьку «родину».

Цікаво, що за фахом пані Лариса – радіоінженер, але завдяки групі «Художник», де вона навчається вже 7 років, має у своєму доробку кілька персональних виставок. Зізнається, що дуже вдячна, що має можливість втілювати свою мрію. Бо належить до тої категорії людей, що вже не можуть не писати.   

Взагалі ж тут можна зустріти і бухгалтерів, і журналістів, і продавчинь, і навіть патологоанатома (!). Як і прості пенсіонери, всі вони з однаковим ентузіазмом «місять фарби», навчаючись нових премудростей живопису, якими ділиться з ними Анатолій Іваненко.

Журналіст Наталія Пастухова, до прикладу, зізнається, що прийшла сюди 7 років тому, бо дуже хотіла дізнатися, як це – змішувати фарби. Для неї це було чимось сакральним і незбагненним, а самі митці здавалися напівбогами, яким дано космічне вміння творити. Нині ж Наталія не тільки навчилася «змішувати фарби», але й пише чудові натюрморти, пейзажні композиції, дарує своїм близьким яскраві квіти на полотні. Зізнається, що любить соковиті кольори і прагне до яскравих, насичених барв у своїх роботах. А передовсім зрозуміла, що значить бути Творцем, творити щось своє і отримувати від цього насолоду.  

 

А от Тетяна Мельник гармонійно поєднала свою основну роботу і захоплення. Вона викладає образотворче мистецтво у підлітковому клубі «Самоцвіт», але це ніяк не заважає їй удосконалювати свою майстерність у групі знаного майстра. Каже, майстер не може когось навчити, якщо сам постійно не вчиться.

Для більшості учасників групи заняття в «Художнику» не просто навчальний процес, а своєрідна філософія життя. Вони розповідають, що перед кожним заняттям Анатолій Іваненко проводить для них невеличку лекцію - говорить про мистецтво, художників, напрямки і техніки у живописі, історію образотворчого мистецтва, а також часто спілкується з ученицями на різні філософські теми. Таким чином вчитель надихає їх, задає тон і настрій на кожне заняття. Пишаються його учениці і тим, що одними з перших мають можливість бачити нові картини свого гуру, часто навіть незавершеними, але це стає ще одним приводом для цікавих обговорень.

- Анатолій Іваненко не тільки дає нам знання, він навчає нас бачити світ скрізь призму живопису, він вірить в кожного з нас, дає відчути, що ми особливі, надихає, але при цьому не нав’язує нам свого художнього бачення, - говорять художниці-аматорки, безмежно вдячні своєму вчителю.

- Завдяки йому сьогодні ми бачимо своє зростання. На цій виставці представлено навіть кілька портретів – хоча раніше ніхто з нас не наважувався писати портрети, таким це здавалось недосяжним. І дивлячись на свої роботи 2-3-річної давнини, ми вже навіть трохи соромимося їх, адже відчуваємо, наскільки зросли за цей час. Але Анатолій Іваненко допомагає нам зрозуміти, що це нормально, це і є творче зростання митця, який постійно розвивається і вчиться, - додає Лариса Польохіна.   

 

А дівчата, в свою чергу зізнається Анатолій Іваненко, надихають його.

- Кожен з нас рано чи пізно замислюється над сенсом свого життя. І важливо зрозуміти: якщо ти хочеш бути щасливим, ти маєш створити своє щастя сам, - говорить художник. – Ці дівчата, вони наважилися на це. І я бачу, що вони люблять і постійно хочуть це робити, і прагнуть йти далі. І сьогодні, дивлячись на цю експозицію, я і сам розумію, наскільки виріс їхній рівень. Поодиноко ці роботи дивляться дещо не так, а ось тут, всі разом, вони багато говорять і про нашу групу, і про самих авторів.

Художниця-майстриня Зіротон Кельнер, що завітала на відкриття виставки, зізналася, що бачить гарні емоції, з якими малювалися ці картини, в яких простежується яскраве чуттєве забарвлення. А ще, в деяких роботах – навіть філософський підтекст. Тож, мовляв, і в фарбах, і в контекстах прочитується толерантний вплив самого маестро.   

Виставка «Кольоровий простір» - перша спільна виставка групи, що виходить за межі художньої школи, де представлено по 2-3 роботи кожної з учаниць. Загалом тут представлено більше 50 робіт, написаних протягом останніх двох років. Це навчальні натюрморти, пейзажі, картини і портрети, написані в різних техніках і стилях. За словами художниць-аматорок, вчитель відбирав не тільки їхні найкращі роботи, але й такі, що репрезентують усе розмаїття засвоєних навичок та вмінь. Звичайно, у кожній роботі відчувається й індивідуальне авторське начало.

Учасники групи «Художник» впевнені, їх приклад допоможе усім, хто мріє про прекрасне у своєму житті, і ніяк не зважиться знайти для цього час і місце.

Виставка триватиме до 18 червня.