"Знищені" про геноцид нації й "Сильні духом" з 2014-го — це дві центральні роботи у виставці закарпатця Золтана Мички, яку презентували у рівненській галереї "Євро-Арт". Донька художника Юлія Мичка-Левченко назвала їх знаковими у творчості батька. Саме вона відкрила першу в Рівному і 115-ту загалом виставку народного художника України й почесного громадянина Мукачева. Деякі роботи експонують вперше.
Золтан Мичка — представник закарпатської школи, а це — експресія, колір та настрій. Ця тріада присутня у кожній з його робіт, які експонують у галереї "Євро-Арт".

Загалом 32 сюжети живописця з Мукачева, який помер у 2017 році, об'єднали під назвою "Хто ти є?". Донька художника Юлія Мичка-Левченко впевнена, що в кожній з них є відповідь на це запитання.
"Золтан Мичка — це людина, яка любила свій край, країну, знала традиції, відчувала душу людей, які в горах, переживала за всю країну. Дві червоні фронтальні роботи — це саме про нас, про Україну. Одна — про знищення нації, тато через розп'яття показує, що хотіли зробити. А друга — "Сильні духом", де відображені події, які відбулися у 2014 році в Україні, він дуже переживав за це. Казав, що тьма прийшла у світ, що нас хочуть розіп'яти. І в тому розп'ятті є синій і жовтий, саме зліва, де серце і душа", — зазначила під час презентації Юлія Мичка-Левченко.



Сюжети з розп'яттям на червоному тлі Золтан Мичка написав у 2010 та 2015 роках. Донька художника назвала їх знаковими у творчості батька, а самого митця — фанатом і філософом.
"Тато — почесний громадянин Мукачева. Не тому, що народний художник України і почесний академік Академії наук. А тому, що опікувався історичною частиною Мукачева, дуже за це вболівав, особливо, коли фасади плиткою обкладали, чи бруківку хотіли викидати. Він — один з ініціаторів міської картинної галереї. Він хотів, щоб усі знали про Мукачеве, привозив сюди митців. У тата є три роботи з символом Мукачева — замком Паланок, тут представлений модерновий", — розповіла донька художника.




У Рівному виставку Золтана Мички організували вперше. Вона вмістила його реалістичний живопис, сакральні і модерністичні сюжети.



Це роботи з родинної колекції, частину з яких на загал експонують уперше, зазначила донька художника.
"На одній з робіт — є верета. Він поклав її в кольорах, які ближчі до землі, червоний там не класичний, а до рожевого, що символізує радість, щастя. А синій на "Легенді Синевирського озера", — просто глибина. Тато ставить у центр дівчину, жінку, яка виплакала за коханим всі очі — і з того озеро стало. А "Верховинська мелодія" — там люди йдуть на роботу збирати врожай, поле в горах, шматочки землі. І червоний — там теж символізм — чи то свято, чи то трагедія, а знизу — хрест. І в тому — коловорот життя, увесь наш рід, основа.
І так можна розбирати кожну роботу. "Добра новина" — це мамина улюблена, "Добрий пастир" — це не пастир, як чабан, тут алегорія. Це біблійний персонаж, такий великий і обіймає ту овечку, що все буде добре — дуже символічна робота", — зазначила Юлія Мичка-Левченко.


Загалом художник з Мукачева мав 111 прижиттєвих виставок, ще чотири організували вже після смерті художника в 2017 році. Його роботи є в музеях та приватних колекціях України, Угорщини, Польщі, Чехії, Сербії, Словенії, Румунії, Франції, Нідерландів, Канади, Китаю.

На виставці Золтана Мички в Рівному найранішою роботою є автопортрет, датований 1971 роком.
"Ми хотіли знайти для виставки автопортрет саме молодого художника. Виявилося, що це взагалі його єдиний автопортрет і він тут молодий. А найостанніша робота — це "Сильні духом", 2015 рік. Виставка в такій хронології дозволяє зрозуміти художника глибше, вона має кілька локацій — реалізм, написаний за результатами пленерної роботи, перехід до модерну, на той час перейти від реалізму до модерну — дуже круто. І третя локація — сакрального живопису. В центрі експозиції навмисне розташували по вертикалі дві роботи, де вражає червоний колір і він звучить дуже хвилююче", — зауважила кураторка галереї, кандидатка історичних наук Лариса Костюк.


Виставка Золтана Мички у Рівному діятиме до 4 червня.



